Лимецът е най-древният открит от учените вид зърнена култура, Той е по-труден за обработка и дава по-малко добив от днешните хибридни сортове пшеница, но хранителните му свойства са в пъти по-добри.
Химичният състав на зърно Лимец, установен посредством анализ в Аграрния Университет в Пловдив : Протеин – 13.41 % Фосфор – 1.16 % Калий – 0.34 % Калций – 14.4 mg/kg Магнезий – 752 mg/kg Цинк – 36.2 mg/kg Манган – 28.3 mg/kg Целулоза – 2.58 % Общи захари – 3.37 % Витамини от група В.
Науката е доста напреднала днешно време и учените имат добри методи за добро датиране в археологията. Ако попитаме на английски google, кое е най-старото жито излизат множество статии и научни изследвания, който казват, че това е лимецът.
„Einkorn is the most primitive form of wheat on Earth. It contains only 14 chromosomes, whereas modern wheat contains 42. Einkorn does not have the D chromosome, which seems to be connected with wheat intolerance in many humans. „
Снимката е от известната замръзнала мумия открита в Алпите, казва се Ötzi.
Мумията е на 5300 години и е доста добре запазена. При аутопсия намират в стомаха й познайте какво…. лимец! :))).
Wikipediа също казва, че лимецът е от първите култивирани жита, като има такъв открит при разкопки в южна Турция (Karacadağ ) от преди 10 600 години.
„В тракийските гробници са намирали останки от Лимец, както и в египетските пирамиди на различни места“
Качества на Лимеца:
Лимеца е издръжливо растение. Той е почти див вид, който може да оцелява и да се развива дори върху много бедни почви, където отглеждането на съвременна пшеница е немислимо. Геномът му (тоест вида и подредбата на гените в клетките му) е останал непроменен за векове. Известно е, че съвременните пшеници се отглеждат лесно и дават големи добиви в резултат на провеждана с години селекция на сортовете. За съжаление този процес е свързан и със загуба на част от полезните качества на храната. Ето защо Лимеца е толкова ценен – хранителните качества на неговите зърна са останали непроменени от векове! Интересна особеност на Лимеца е, че зърната му са покрити с твърди обвивки, които ги пазят от външни влияния – болести, паразити.
Това, че има много повече ценни елементи от днешната пшеница, че е най-старото открито от учените и науката жито, че почти няма глутен и че е много по-мек не са основните причини, за да отглеждаме зърно, което дава 10 пъти по-малък добив от днешната пшеница и има сериозни допълнителни разходи, като лющенето, за разлика от последната.
И като си помислим, че по време на режима използваме житото за пречистване на организма… Всеки сам може да се досети какво пречистване ще се случи с изобилно обработено с химикали жито.
Учителят говори често в беседите си за житото. Говори колко хубаво би било да намерим прадядото на днешното жито.
Търсачката намира в беседите 3287 резултата от 1057 текста думата жито.
Темата за най-древното жито е интересна и ще изложим, както цитати от учените така и цитати от Учителя Петър Дънов.
Учителя говори много за това колко добре би било ако открием пра дедото на днешното жито. Ще споделим интересни цитати от негова беседа. Хубаво е цялата беседа да се прочете, но аз ще извадя само някой ключови изречения.
Той казва, че прадедът на нашето жито е бил в диво състояние. Според мене е точно обратно: прадедът на нашето жито е бил в питомно състояние, а сегашното е подивяло. Защо? Защото сегашното е доста издребняло. А всяко нещо, което подивява, постепенно издребнява…..
Неделни беседи , София, 30 Октомври 1927
Все още не се е намерил някой да ни покаже, че е открил друг сорт старо жито различен от лимецът, който да ИМА РОГОВА ЦИПИЦА! Да издържа на суша, както лимецът и да е по-хранително (химичен състав) ?
Учителя говори как житото в древното минало е било огромно.,. колкото кокоше яйце дори. Но също говори как житото се влияе от хората.. Както знаете хората далеч не сме съвършени и сме си надробили отдавна едно грехопадение, което си сърбаме и е довело до своите последствия на много нива . Та не е чудно, че житото сега е толкова дребно. Когато порасне доброто в нас ще порасне и житото.
Последното е разсъждение базирано на цитата от Учителя: